Personalised medicine in the outpatient pharmacy
- Universiteit Leiden Universitair Medisch Centrum
- Promovendus Amar Levens
- Promoters Henk-Jan Guchelaar
- Co-Promoters Jesse Swen Dirk Jan Moes
- Jaar 2021- 2025
Een geneesmiddel wat al tientallen jaren wordt gemaakt willen we registreren. Welke onderzoeken moeten we nog uitvoeren, welke onderzoeken zijn overbodig als het al zolang klinisch wordt gebruikt. En wat kunnen we hieruit leren voor apotheekbereidingen in het algemeen en voor apotheekbereidingen die we beter willen beschermen door ze te registreren?
Naast het genotype zijn er andere factoren die van invloed zijn op de absorptie, distributie, metabolisme en excretie van medicijnen. Deze invloeden kunnen resulteren in een mismatch tussen fenotype en genotype. Het is dus belangrijk dat wij genotype kunnen suplementeren met een minimaal invasieve vorm van fenotypering. Doormiddel van cel representatieve Extracellulaire blaasjes in het bloed willen wij de expressie van pharmacogenen bepalen om personalized medicine te bevorderen
Farmacogenetica in de kinderoncologie op basis van WES/WGS data (review, case series en retrospectieve impact analyse) + popPK model van MTX en etoposide.
Systemische therapie voor patiënten met niet-kleincellige longkanker is significant verbeterd sinds immunotherapie, targeted therapie en antibody-drug conjugates. Ondanks dat hersenmetastasen vaak voorkomen bij deze patiëntengroep, worden patiënten met onbehandelde hersenmetastasen vaak uitgesloten van deelname aan geneesmiddelstudies, waardoor weinig informatie bekend is over de effectiviteit van nieuwe geneesmiddelen in de hersenen en hoe de behandeling geoptimaliseerd kan worden. Daarnaast kan de behandeling mogelijk verder gepersonaliseerd worden door rekening te houden met plasmaspiegels en geneesmiddelinteracties.
Dit onderzoek richt zich op de evaluatie van nieuwe therapeutische opties voor patiënten met niet-kleincellige longkanker met hersenmetastasen en het optimaliseren van de behandeling van deze patiënten, bijv. middels farmacokinetisch boosten van osimertinib.