Kabinet verlengt gedeeltelijk zachte landing handhaving schijnzelfstandigheid

24 december 2025
Opties

Het kabinet verlengt gedeeltelijk de zachte landing bij de handhaving rondom schijnzelfstandigheid. Dat laat staatssecretaris van Financiën Heijinen weten in een brief aan de Tweede Kamer. Daarin staat verder dat ook dat in 2026 geen verzuimboetes zullen worden opgelegd. Vanaf 2026 kunnen wel vergrijpboetes worden opgelegd. Daarnaast blijft de Belastingdienst ook in 2026 in beginsel starten met een bedrijfsbezoek. Pas vanaf 1 januari 2027 zullen ook deze elementen van de zachte landing komen te vervallen.

Concreet betekent dit dat de Belastingdienst in 2026 de mogelijkheid van naheffingen voor de periode tot 1 januari 2025 blijft houden, maar geen verzuimboetes oplegt. In 2026 wijzigen de volgende zaken tegenover 2025:  

  • Er kunnen weer vergrijpboetes worden opgelegd. 
  • Als er een boekenonderzoek wordt gedaan, dan kan dat een onderzoek zijn over een kalenderjaar of een recent aangiftetijdvak.

Een verzuimboete wordt opgelegd bij het niet (of niet op tijd) nakomen van administratieve verplichtingen. Deze worden in 2026 dus niet opgelegd. Een vergrijpboete is ernstiger en wordt opgelegd als er sprake is van opzet of grove schuld. De Belastingdienst moet hierbij bewijzen dat er sprake is van verwijtbaar gedrag. Een voorbeeld hiervan is dat u doorgaat met ZZP-constructies ondanks eerdere waarschuwingen van de Belastingdienst.

Staatssecretaris Heijnen geeft met deze gedeeltelijke verlenging van de zachte landing opvolging aan een aantal moties. De Tweede Kamerleden Ergin (DENK), Martens-America (VVD) en Vermeer (BBB) dienden hun moties in tijdens een debat over de gevolgen op de arbeidsmarkt en de gevolgen voor individuele zzp'ers wanneer de zachte landing per 1 januari zou komen te vervallen. Met het uitvoeren van de voorgenoemde moties zal het handhavingsplan arbeidsrelaties 2026 worden aangepast. De Belastingdienst zal het aangepaste handhavingsplan arbeidsrelaties publiceren op de website van de Belastingdienst.